Taichi

Taichi i Qigong są nierozerwalnie związanymi systemami. Taichi bez pracy z Energią jest zaledwie ruchem, ładnie wyglądającym tańcem.

Warsztaty Taichi

Organizujemy szkolenia, warsztaty i regularne zajęcia. Zapraszamy nauczycieli z całego świata.

Taichi Chuan znane jest bez wątpienia jako „styl zbawienny dla zdrowia”. Już od ponad 200 lat ludzkość poważnie ograniczyła codzienny wysiłek fizyczny, pojawiły się choroby będące efektem wykorzystania w naszym życiu maszyn i urządzeń zamiast wysiłku fizycznego.

Stwierdzenie, iż praktyka Taichi Chuan KungFu przynosi zdrowie dzięki wykonywanym ćwiczeniom jest oczywiście prawdziwe, w końcu każdy z nas wie, że „ruch to zdrowie”.

Prawdziwy zdrowotny aspekt Taichi Chuan kryje się jednak wewnątrz stylu, w jego filozofii i zastosowaniu. Poprzez regularne ćwiczenia medytacyjne (Taichi jest w istocie medytacją w ruchu) ćwiczący (lub uczeń) nabywa zdolności rozumienia swojego ciała i ducha. Jednoczesna koordynacja umysłu i ciała poprawia w rezultacie harmonię funkcjonowania całego organizmu.

Relaks, samokontrola, wyciszenie i uspokojenie widoczne są wyraźnie po pewnym okresie praktyki. Wraz ze wzrostem zalet wewnętrznych poprawia się również poczucie równowagi, koordynacja ruchowa i refleks. Po pewnym czasie, gdy adept praktykuje czynnie również ćwiczenia obronne, zwiększa się poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości oraz szacunek dla zdrowia.

Taichi Chuan bez wątpienia w łatwiejszy sposób pozwala opanować stres, szybciej zwalczyć pewne choroby lub istotnie ograniczyć odczuwanie przewlekłych schorzeń. Wszystkie powyższe zalety zdobyć może każdy z sumiennie ćwiczących.

Zajęcia regularne

Od lat prowadzimy zajęcia regularne, warsztaty oraz wykłady.

Zajęcia międzynarodowe

Uczestniczymy w zajęciach z różnymi nauczycielami. Wymieniamy doświadczenia na seminariach międzynarodowych.

Jest ponadto powszechnie wiadomo, że mistrzowie stylów Taichi Chuan posiadają ogromne możliwości oddziaływania energią Qi i dzięki temu leczą nie tylko siebie ale i innych. Taki poziom umiejętności wymaga bez wątpienia wielu lub wielu dziesiątek lat codziennych, bezustannych ćwiczeń i studiów. Trzeba jednak wierzyć, że może osiągnąć go każdy, kto swoją pracą na to zasłużył.

Organizm ludzki jest nieprawdopodobnie skomplikowaną formą, aspekt zdrowotny Taichi Chuan jest równie szerokim pojęciem. Najlepiej zdobywać wiedzę na ten temat przez praktykę i samoobserwację. Bez wątpienia ćwiczenia Taichi Chuan wykonywane zgodnie z zaleceniami doświadczonego instruktora, niosą lepsze samopoczucie i radość. Dlaczego więc nie spróbować?

Prawie każdy może ćwiczyć Qigong, istnieje bardzo mało przeciwwskazań.

Qi lub Chi oznacza energię. W jodze nazywana jest ona Praną, a w Reiki – Najwyższą Energią. Gong lub Kung oznacza pracę i ćwiczenie wewnętrznej energii człowieka. Teoria Chi jest podstawą liczącej ponad 5000 lat chińskiej medycyny i obejmuje nie tylko akupunkturę lecz także różne inne sposoby uzdrawiania.

Qigong, jest fundamentem Taichi-Chuan Kung-Fu, ćwiczenia Taichi bez podbudowy i stosowania Chi są jedynie ładnie wyglądającą gimnastyką lub wolnym tańcem. Dopiero wówczas, gdy oba te aspekty zostaną połączone można mówić o prawdziwym pełnym Taichi-Chuan Kung-Fu mającym właściwości obronne i zdrowotne.

Taichi Shibashi

Nasi instruktorzy ukończyli III stopniowy kurs Taichi Shibashi prowadzony przez Mistrza Wing Ho Cheung

Ćwiczenia Qigong

Bardzo dużo znanych i rozwiniętych wewnętrznie osób uczestniczyło w organizowanych przez nas warsztatach Qigong.

Wraz z rzetelnymi i systematycznymi ćwiczeniami Qigong system energetyczny człowieka ulega wzrostowi. Działanie ćwiczeń Qigong pozwala poprawić sprawność fizyczną, umysłową, a nawet zmniejszyć poziom oddziaływania lub całkowicie wyeliminować niektóre z chorób. Zbawiennego działania ćwiczeń Chi Kung nie sposób przecenić, gdyż skutecznie uodparniają one na stres – jak wiadomo jeden z najgorszych czynników powodujących chroniczne i przewlekłe schorzenia oraz rozdrażnienie i nerwowość.

Sama idea Qi jest nierzadko mylona przez Europejczyków z religią. System ćwiczeń Chi nie jest systemem religijnym, lecz raczej systemem natury filozoficznej. W ocenie prowadzącego dopóki w adepcie TaiChi nie ma fanatyzmu – nie będzie występował w nim konflikt z wierzeniami, a jednocześnie w swoim przesłaniu zgodny będzie z działaniem na rzecz dobra i ogólnego szczęścia. Jest to również system nie obciążający ćwiczącego żelaznymi stresującymi zasadami lub rygorystycznymi nakazami. Zgodzić się jednak należy, że jest to system dla ludzi mądrych i „oświeconych” lub pragnących się rozwijać wewnętrznie.

Samoobrona

Wprowadzane przez nas elementy samoobrony poprawiają komfort życia, zmniejszają stres, oswajają z sytuacjami kryzysowymi.

Komfort życia

Formy Taichi Shibashi oraz praktykowana przez nas 40-to ruchowa forma Taichi uspokajają i zwiększają komfort życia.

Chi, jest energią, która nas otacza, jest wszędzie w każdym z nas. Qigong (Chi Kung) jest natomiast nauką jak tą energię wykorzystać dla własnego dobra, zdrowia, spokoju i szczęścia. Przechodząc kolejne stopnie zaawansowania w tej sztuce, adepci uczą się najpierw odczuwać, a potem kontrolować Chi. Na dalszym etapie ćwiczeń studiują jak energię zrozumieć i wykorzystać w sztuce walki.

Nasi adepci zainteresowaniu technikami samoobrony znajdą również na zajęciach jej elementy. Łącząc podstawowe techniki obronne i Chi możemy skuteczniej się bronić, zachować nietypowo i częściej uchronić siebie przed – niestety – popularną dziś agresją.